İskoçya viski bölgeleri- Highland

İskoçya viski bölgeleri: Merhaba herkese, bugün İskoçya viski üretim bölgeleri konumuza başlayalım mı? İskoçya üretim olarak 6 Viski Bölgesine ayrılıyor, bunlar;
-Speyside
-Highland
-Lowland
-Islay
-Islands (Adalar)
-Campbeltown

İskoçya viski bölgeleri


Bu gece Highlands’e bakalım mı?


Highlands viski üretiminin yapıldığı en büyük bölge ve bu nedenle çok çeşitli maltları barındırıyor içinde. Genel olarak, bu maltlar sıcak ve baharatlı notalarla sahip. Highlands maltları Dalwhinnie, Glen Ord’un Singletonu, Kraliyet Lochnagar, Oban ve Clynelish.

Highlands ve Lowlands arasındaki çizginin tam olarak nerede çizileceğini tanımlamak her zaman biraz hararetli konu olmuş. 1784 The Wash Act yasasında batıda Dunoon ile doğuda Dundee arasında bir çizgi çizdi. Daha sonra 1797’de, Highland hattı Lochgilphead’den Findhorn’a kaydırılmış

İskoçya viski bölgeleri
İskoçya viski bölgeleri

🇬🇧 The Highlands is the biggest region and therefore embraces a wide variety of malts. Broadly speaking, these malts are warm and rounded with spicy notes. The Highland malts include Dalwhinnie, The Singleton of Glen Ord , Royal Lochnagar, Oban and Clynelish.

Defining exactly where to draw the line between the Highlands and Lowlands has always been a bit of a movable feast. The Wash Act of 1784 drew a line across Scotland between Dunoon in the west to Dundee in the east. Then, in 1797, an intermediate area was defined which shifted the Highland line so that it ran from Lochgilphead to Findhorn.

Top 5 Highlands Distilleries:

  • Oban
  • Glendronach
  • Glenmorangie
  • Dalmore
  • Aberfeldy
18 Yaşından büyük müsün? Are you 18 or over? Blogdaki içeriği okuyabilmek için 18 yaşından büyük olmalısın.