Amsterdam Plakçılar Rehberi – Treasure 1

Bugün Amsterdam rehberinde Plakçılar var küçücük şehirde benim bildiğim 17 tane ikinci el plak satan mağaza var. 15 tanesini gezdim 2 tanesini açık yakalayamadığım için giremedim:)

Bugün Amsterdam rehberinde Plakçılar var küçücük şehirde benim bildiğim 17 tane ikinci el plak satan mağaza var. 15 tanesini gezdim 2 tanesini açık yakalayamadığım için giremedim:) Amsterdam Plakçılar Rehberi

Concerto

Amsterdam ve plak kelimelerini aynı cümlede kullanınca ilk sırada belki de Avrupa’nın en büyük plak mağazası Concerto var. 1955 yılından beri Utrechtsestraat’da üç cephelik dev bir mağaza sırasında plak satıyor. Orta bloğun asma katında minik tatlı bir kafesi de var. Alışverişinizi yaptıktan sonra müzik eşliğinde kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz diyeceğim ama bunu 8 kere gittiğim mağazada sadece bir kere yapabildim çünkü ayırdığım tüm süreyi plakların arasında geçiriyorum. Bu arada alışveriş yaparken birçok ünlü müzik insanına rastlamanız hiç sürpriz olmaz söyleyeyim:)

Amsterdam Plakçılar Rehberi - Concerto
Amsterdam Plakçılar Rehberi – Concerto

Mağazada hem birinci el hem de bolca ikinci el plak bulmanız mümkün. Orta bloğun alt katında çok ucuza harika ikinci el plaklar yakalama şansınız var tabi bol vaktiniz varsa çünkü binlerce plak arasında kaybolmaya hazır olun.

Discostars Records

Discostars Record 15 yıldır Jordaan’ın kalbinde. Amsterdam şarkıcılarından çok sayıda kayıt var mağazada. Dünya müziği derseniz inanılmaz Alman pop ve Fransız klasik kayıtları bulmak mümkün. Discostars Record  Haarlemmerdijk 86 numarada.

Amsterdam Plakçılar Rehberi
Amsterdam Plakçılar Rehberi

Red Light Records

Ünlü Red Light bölgesinde bulunan mağaza yakın zamanda kapatılan Red Light pencerelerinden birisinin binasında yer alıyor. Red Light Radio’da bu binadan yayın yapıyor. Mağazada çok geniş bir arşiv yok malesef ama bakılabilir, ama çocukla gitmemekte yarar var:)

Zap Records

Karayip atmosferini içinize çekmek mi istiyorsunuz? Altın folyo ile kaplanmış Zap Records’a göz atmak için Dam Meydanı’nın arkasındaki Paleisstraat’a gitmeniz yeterli. Karayip müziğinin yanı sıra funk, Güney Afrika House, heavy metal ve çok daha fazla kaydı satıyor.  Zap Records Paleisstraat 137 numarada.

Amsterdam Plakçılar Rehberi - zap records
Amsterdam Plakçılar Rehberi – zap records

 

Record Friend

Record Friend gezmeden gelmeyin dediklerimden. Dükkan penceresinde ilk fark edeceğiniz şey Andy Warhol’un dönen bir muzu. Bu hem Record Friend ve The Velvet Underground’ın albüm kapağıdır. Burada rock, pop, caz, yeni dalga ve klasik gibi birçok ikinci el kaydı var. Record Friend St. Antoniesbreestraat 64 numarada.

Geliyoruz artık yazımızın sonuna, güzel bir anı ile bitirelim mi yazıyı? Ben plaklarımın sanırım %90 kadarını yurtdışından almışımdır çünkü ikinci elde bizde fiyatlar inanılmaz abartılı yüksek geliyor bana. Olay Amsterdam Prinsengracht 366 numaralı ufak plak mağazası Second Life Music’te geçiyor. Mağazayı gezdim o gün için alacak bir şey bulamadım, tam çıkacakken basamaktan inip satıcıya “Ya Türkçe hiç kayıt var mı elinde” dedim. Adam bir iki saniye düşündükten sonra değişik bir plak var elimde şurada bir yerdeydi dedi ve kısa bir aramadan sonra bana Bülent Ersoy’un kaydı ile yanıma yaklaştı. Çok benim tarzım değil derken plağı bana uzatmış bulundu. Elime aldığım plak olması gerektiğinden çok daha kalın geldi elime. İçini açmamla şaşkınlığım bin kat arttı çünkü plağın içinde o yıllara ait Bülent Ersoy ile ilgili inanılmaz bir arşiv çıktı. Gazete sayfalarından Ses dergisine kadar yok yoktu içinde. Kısa bir pazarlıkla tabiki plağı alıp çıktım mağazadan.

bülent ersoy plak 1
bülent ersoy plak 1
bülent ersoy plak 2
bülent ersoy plak 2

 

 

18 Yaşından büyük müsün? Are you 18 or over? Blogdaki içeriği okuyabilmek için 18 yaşından büyük olmalısın.