Single pot still viski nedir?

Single pot still viski en basit tanımıyla yapımında hem maltlanmış hem de maltlanmamış yeşil arpa kullanılan viskidir. Çoğu güzel yemek gibi aslında bu üretim şekli de zorunluluktan doğmuş.

single post still
single post still

Single pot still viski tarihi

İrlanda’da da İskoçya’da olduğu gibi maltlanmış arpa kullanılarak viski yapılıyormuş ta ki 1785’te vergi yasalarının değiştirilmesine kadar. Bu tarihte maltlanmış arpaya getirilen yüksek vergi üreticiyi farklı bir yola sokmuş ve viski üretimine maltlanmamış arpa girmiş olmuş. Daha meyvemsi, baharat notalı ve yuvarlak gövdeli bu viski tarzı zaman içinde popülaritesini oldukça yükseltti, vergilerin tekrar normal seviyesine indirilmesine rağmen bu tür viskiler 1800’lü yılların sonuna kadar altın çağını yaşadı ta ki Coffey imbikleri ile yüksek miktarda ve çok daha ucuza harman viskilerin imalatının icadına kadar. Coffey imbikleri ile yüksek miktarda alkolü işleyebilen üreticiler yavaş yavaş bu üretim şekline kaydı. 1980 yılına geldiğimize bu üretim şekli ile üretim yapan sadece Green Spot ve Redbreast kalmıştı.

coffey imbik
coffey imbik

Single Malt kavramının son yıllarda popülaritesinin artması ile Single pot still kavramı tekrar yükselişe geçti diyebiliriz aslında. Şu an İrlanda’da bir çok markanın ekspresyonları mevcut.

Yasal olarak bir viskiye Single pot still denebilmesi için içinde en az %30 maltlanmış %30 maltlanmamış arpa bulunması gerekiyor. En fazla %5 arpa dışında tahıl bulunabiliyor ve 2 ya da 3 kere damıtılabiliyor.

18 Yaşından büyük müsün? Are you 18 or over? Blogdaki içeriği okuyabilmek için 18 yaşından büyük olmalısın.