Viski koku çarkı

viski koku çarkı
viski koku çarkı

Koku, koku alma duyusuyla hissedilen, genelde çok küçük konsantrasyonlarda havada çözülmüş olarak bulunan kimyasal maddelerden her biridir. Fragrens ve aroma terimleri genelde kozmetik ve gıda endüstrisi tarafından hoş kokuları anlatmak için kullanılır. Kokular algılamaya göre pis ve hoş kokular olarak ayrılabilir.

Koku havada çözülmüş haldeki koku verici moleküllerin verdiği histir. Kokuların çoğu organik bileşikler tarafından oluşsa da hidrojen sülfit ve amonyak gibi inorganik maddeler de kokabilir.

Kokunun etkisi iki basamaklı bir süreçte ele alınabilir. Birincisi Fizyolojik faz; burundaki stimulus bölgesinin reseptörler ile hissetmesi. Ardından Psikolojik faz başlar. Stimuluslar insan beyninin koku almadan sorumlu bölgesi tarafından uyarılır ve çalışması sağlanır. Bu nedenle kokunun objektif ve analitik olarak ölçülmesi imkânsızdır.

Koku hissi tamamen kişisel özellikler gösterir; bunun yanında ise kokuya verilen tepki cinsiyet, yaş, sağlık durumu gibi nedenlere bağlı olarak değişir. İnsanların kendi vücut kokuları gibi alışık oldukları kokular dışarıdan gelen ve alışık olmadıkları diğer kokulara göre daha az algılanırlar.

Çoğu kimseye göre koku alma süreci bir maddenin içeriği hakkında ufak da olsa bilgi verir. Buna rağmen flavorist ve perfumer ler sadece koklayarak kompleks karışımların içindeki çok ufak miktarda kimyasalları bile ayırt edebilirler.”

Yukarıdaki kısım Wikipedia’dan alınma. Tadımda bahsedilen “koku alma duyusu” aslında çalışmakla geliştirilen bir olgu. Aslında çoğu koku beynimizde kodlu ama ha deyince canlandıramıyoruz beynimizde. bu da pratikle geliştirilen bir durum. İşi yemek yapmak olunca insanın bunun getirdiği bir avantajla çoğu kokuyu sizden daha hızlı bir şekilde beynimden çağırabiliyorum onun da sebebi misal bir damla sakızını, defne yaprağını, karameli ya da kremayı yüzlerce kere kullanmam.

Kokunun nasıl olduğu tamamen kokunun bileşimi ile alakalı. Hissettiğimiz koku, maddeden salgılanan gaz tanelerinin tipi ve hangi titreşim frekansıyla burnumuzdaki koku reseptörlerine geldiği ile alakalı.

Bu uzun sayılabilecek girişten sonra gelelim bizle alakalı kısmına. Viski tadımda en önemli kriterlerden birisi “Burun” yani viskinin nasıl koktuğu ve o kokunun bize neler çağrıştırdığı. Bunun için hazırlanmış bir viski koku çarkı var aslında, ben bizim için en uygun olanı yine bizim kültür ve kullandığımız maddelere göre düzenleyerek Türkçeleştirerek hazırladım.

Viski koku çarkı

 

viski koku çarkı
viski koku çarkı
18 Yaşından büyük müsün? Are you 18 or over? Blogdaki içeriği okuyabilmek için 18 yaşından büyük olmalısın.